Stamboll, policia turke shpërndan marshimin e homoseksualëve

polici-turkePolicia turke ka përdorur gazin lotsjellës gjatë një marshimi të komunitetit LGBTI në Stamboll më 26 qershor, ndërsa ka paraburgosur edhe disa aktivistë, përfshirë edhe dy deputetë gjermanë.

Dhjetëra aktivistë janë mbledhur në Stamboll për të shënuar marshin

Kliko per me shume info

e “Paradës së Homoseksualve” megjithë faktin se organizatorët e patën anuluar aktivitetin pasi zyra e guvernatorit të Stambollit kishte njoftuar se marshi është ndaluar për shkaqe sigurie.

LEXO EDHE:  Qëllohet për vdekje nga policia franceze, kërkonte lirimin e terroristit të Parisit

Marshuesit e sotëm janë përballur me numër të madh të njësive speciale të cilët kanë përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën.

Në mesin e të paraburgosurve përfshihet edhe deputeti gjerman, Terry Reintke, pjesëtar i Parlamentit Evropian dhe Volker Beck, deputet në Bundestagun gjerman dhe një zë i fuqishëm në mbrojtje të aktivistëve pro LGBTI.

LEXO EDHE:  Pengmarrja në Francë, autori thirri “Allahu Akbar”, një i vrarë

Të dy deputetët kanë shkruar se ata janë liruar shpejtë pasi janë paraburgosur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here