Shkon në spital me dhimbje koke, mjekët i japin vetëm 30 minuta jetë!

spital-1240x620-830x415Kjo është historia e pabesueshme e një studenti 26-vjeçar nga Kalifornia, Luis Ortiz.

I riu shkoi në duke u ankuar nga dhimbje shumë të mëdha koke. Pas një skaneri mjekët zbuluan se në trurin e djaloshit gjendjen një shirit (parazit) dhe i dhanë atij vetëm 30 minuta jetë, nëse ai nuk do t’i nënshtrohej menjeherë një operacioni.

Kliko per me shume info

Dr. Soren Singel, neurokirurgu i cili trajtoi këtë rast në spitalin e “Queen of the Valley Medical Centre” SHBA, tha se djaloshi ishte vërtet me fat se ai kishte ardhur në kohën e duhur në spital.

Mjekët e vendosën në koma 26-vjeçarin dhe përdorën një kamera gjatë operacionit, ku zbuluan dhe një qeskë me larva, brenda trurit të tij.

Pas operacionit, i cili fatmirësisht rezultoi i suksesshëm, Oris pyeti doktorin se si kishte mundësi që ai të kishte një parazit në trurin e tij.

Ndërsa mjekët tregojnë se shiritat parazitarë nuk janë krejt të pamundur në trupin tonë. Ato mund të merren nga mishi i viçit ose i derri, apo dhe peshku i infektuar.

Tashmë Luis Ortiz, është më mirë, ai vijon të bërë ushtrime për kujtesës dhe po shpreson që të përfundojnë universitetin./tvklan.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.