Euro 2016, shqiptari në ekip me Ramsey e Ronaldo

Kliko per me shume info

formacioni2016Ledian Memushaj ishte një prej lojtarëve më të mirë të ndeshjeve të fundit në grupet e Kampionatit Europian. Kjo është arsyeja përse France Football e përfshiu mesfushorin kuqezi në formacionin ideal, për ndeshjet e treta në Euro 2016.
Një vlerësim i jashtëzakonshëm për vlonjatin, që është renditur përkrah emrave të mëdhenj të futbollit europian, duke nisur nga Cristiano Ronaldo i Portugalisë, Aaron Ramsey i Uellsit apo edhe Ivan Perisic i Kroacisë.

Në formacionin më të mirë të ndeshjeve të treta në grupe, në portë ndodhet kroati Danijel Subashiç, ndërsa mmbrojtja përbëhet nga Xhoshua Kimih i Gjermanisë, turku Mehmet Topal, islandezi Arnason dhe uellsiani Neil Teilor.

Kliko per me shume info

Në mesfushën me tre, Ledian Memushaj rreshtohet në qendër, ndërsa përkrah tij janë uellsiani Ramsey nga e djathta dhe irlandezi Bredy majtas. Cristiano Ronaldo është sulmues i vetëm, ndërsa mbështetet nga krahët nga hungarezi Xhuxhak dhe kroati Ivan Perishiç.

Në vlerësimin me notën 7, France Football theksonte se Ledian Memushaj ishte vendimtar në fitoren e Shqipërisë përballë Rumanisë në Lyon, duke dhënë edhe asistin e golit për Armando Sadikun. Harkim perfekt nga afro 40 metra distancë, që nxorri jashtë loje portierin Tatarusanu.

Mesfushori 29-vjeçar u cilësua padron i mesfushës, ku ishte i shkëlqyer në caktimin e ritmit të lojës, vertikalizimet për skuadrën dhe goditjet drejt portës. Ndërkohë, revista franceze nuk harroi të theksonte se kuqeziu ishte një ndër protagonistët e rikthimit të Pescara-s në Serinë A dhe vlera e tij e kartonit është rritur vazhdimisht pas paraqitjeve në kampionatin Europian.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.