Shkencëtarët: Muaji kur keni lindur tregon sëmundjet që do t`ju prekin

mjeku-suedezNjë studim i kryer së fundi nga shkencëtarët, ka zbuluar se 55 nga 1668 sëmundjet lidhen dukshëm me muajin e lindjes të pacientëve, sipas American Time dhe Italian Corriere della Sera.

Sipas hulumtimit të kryer në 1.7 milionë njerëz, personat e lindur në muajin janar priren të vuajnë nga hipertensioni.

Kliko per me shume info

Ata në shkurt prihen të vuajnë nga dridhja atriale, e cila është sëmundje që shkakton ritme të parregullta të zemrës.

Personat e lindur në muajin mars prihen të vuajnë nga arteroskleroza, ndërkaq ata në prill nga astma.

Muaji tetor lidhet me sëmundjet mendore, nëntori me infeksione të shpeshta, dhe në fund dhjetori me bronkit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.