Ndryshime në Qeverinë e Kosovës, ja kush vjen e kush ikën

qeveria-kosovesQeveria e Kosovës ka pesuar ndryshime pas largimit të ish-zv.kryeministrit dhe ish-ministrit të Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, i cili ka marrë tashmë postin e Presidentit të Republikës.

Kryeministri Isa Mustafa ka emëruar zv.kryeministër Hajredin Kuçin, i cili do të mbajë njëkohësisht edhe postin e ministrit të Drejtësisë, ndërsa ministër të Punëve të Jashtme ka rikthyer sërish Enver Hoxhajn.

Kliko per me shume info

Emërimet u zyrtarizuar gjatë kësaj të enjteje përmes një konference të jashtëzakonshme për mediet, që u mbajt nga Mustafa dhe kryeparlamentari Veseli, dhe për to sigurisht që ka pasur rakordim të plotë mes partnerëve të koalicionit.

LEXO EDHE:  E frikshme, studentja shqiptare ka mbi një muaj e zhdukur në SHBA

Kryeministri dhe kryeparlamentari janë pyetur nga gazetarët në lidhje me vendimet e përbashkëta për ndërmarrjen e reformave, sikurse edhe për përmirësimin e situatës ekonomike në vend, por edhe për çështjet më të nxehta të kohëve të fundit siç janë demarkacioni me Malin e Zi.

Sipas tyre, Kuvendi dhe qeveria do të veprojnë në bazë të interesave të qytetarëve dhe sovranitetit të vendit, ndaj dhe kanë ftuar opozitën që të marrë përgjegjësinë që i takon në këto vendimmarrje të rëndësishme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here