Presidenti i Kinës vizitë historike në Serbi!

kinaPresidenti i Kinës, Xi Jinping, ka arritur në Beograd, ku është pritur nga homologu serb, Tomisllav Nikollic, dhe zyrtarë të tjerë të Qeverisë së Serbisë.

Udhëheqësit serbë e kanë përshkruar vizitën triditëshe – të parën nga një president i Kinës në rreth 30 vjet – si historike, transmeton express.

Kliko per me shume info

Serbia ka gëzuar marrëdhënie të mira me Kinën qysh në vitet 1990, kur Beogradi ka qenë i izoluar ekonomikisht për shkak të rolit të tij në konfliktet në ish-Jugosllavi.

LEXO EDHE:  Shpërthim në një fabrikë kimike, të paktën 6 të vdekur

Qysh në vitin 2009, kur dy vendet kanë nënshkruar marrëveshje për partneritet strategjik, Kina ka investuar mbi një miliard dollarë në Serbi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here