Porsche prezanton gjeneratën e re të makinave Panamera

porsche-panameraKompania Porsche ka prezantuar zyrtarisht në Berlin, Gjermani, gjeneratën e dytë të Panameras.

Modeli i ri vjen me trup të madh se paraardhësi dhe me dizajn më agresiv.

Kliko per me shume info

Sa i përket fuqisë, modeli më i fuqishëm ka motor 4.0-litërsh V8 Turbo me 542 kuajfuqi që përshpejtimin

prej 0 në 100 kilometra për orë e arrin për vetëm 3.8 sekonda. Top shpejtësia e këtij modeli është 305 km/orë.

Modeli 2.9-litërsh V6 ka 434 kuajfuqi dhe përshpejtimin prej 0 në 100 kilometra për orë e arrin për 4.2 sekonda.

Porsche thotë, se Panamera 4S Diesel është vetura më e shpejtë dizel në botë. Modeli V8 me 416 kuajfuqi përshpejtimin prej 0 në 100 kilometra për orë e arrin për 4.3 sekonda, ndërsa top shpejtësia që mund të arrihet me këtë veturë është 285 km/orë.

Një veturë 4S në Gjermani kushton 113 mijë euro. Automobili do të dalë në shitje që nga muaji nëntor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.