Veriu teston raketa me rreze të mesme, reagojnë SHBA-Japoni-Kore e Jugut

raketaaaKoreja e Veriut ka lëshuar për testim dy raketa balistike me rreze të mesme veprimi, në kundërshtim të plotë me sanksionet e vendosura prej Kombeve të Bashkuara.

Lajmin e bën të ditur Koreja e Jugut, e cila shton se përpjekja e parë rezultoi e dështuar, pasi raketa fluturoi për rreth 150 km e më pas ra në det. Ndërkohë që e dyta, e lëshuar vetëm pak orë më vonë, fluturoi për rreth 400 km, si dhe arriti lartësinë prej 1.000 kilometrash, duke shënuar kështu testin më të suksesshëm deri më sot.

LEXO EDHE:  Sulmet ndaj medias, mafia vret një tjetër gazetar
Kliko per me shume info

Nëse konfirmohet suksesi i këtij testimi, kjo do të shënonte një hap përpara për Korenë e Veriut, pas 4 dështimesh radhazi gjatë muajve të fundit. Të dyja testet u kryen në brigjet lindore të Veriut komunist, ndërsa raketat besohet të kenë qenë “Musudan”.

Shefi i Shtabit tëPërgjithshëm të Koresë së Jugut tha se Seuli dhe Shtetet e Bashkuara “po zhvillojnë analiza të thella” mbi lëshimin e raketës së dytë, por ende nuk bëjnë të ditur nëse ai mund të quhet i suksesshëm.

LEXO EDHE:  Lajm i mirë nga Siria/ Marrëveshja me shtetin, tërhiqen rebelët

Koreja e Veriut, e cila po vijon të zhvillojë programin e saj të armëve bërthamore, është “e mbërthyer” nga rezolutat e OKB-së që e ndalojnë atë të përdorë teknologjinë e raketave balistike.

Por, në janar të këtij viti koreanoveriorët zhvilluan testin e katërt bërthamor, duke pretenduar se ishte hera e parë që kishin përdorur një bombë me hidrogjen. Menjëherë pas saj, Penjani lëshoi në hapësirë një satelit, që konsiderohet gjerësisht si përdorim i teknologjisë së raketave me rreze të gjatë veprimi.

Ndërkohë, zyra presidenciale e Koresë së Jugut bëri të ditur se, presidentja do të mbledhë Këshillin Kombëtar të Sigurisë për të diskutuar mbi testet raketore të së mërkurës nga fqinjët komunistë.

LEXO EDHE:  Shpërthim në një fabrikë kimike, të paktën 6 të vdekur

Ndërsa Departamenti amerikan i Shtetit i ka dënuar ashpër testimet, me zëdhënësin John Kirby që është shprehur se ato vetëm sa do të shtojnë përpjekjet e ndërkombëtarëve për të ndalur programin e armatosjes së Veriut komunist. Edhe kryeministri japonez, Shinzo Abe tha se testime të tilla “thjesht dhe qartësisht nuk mund të tolerohen”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here