Konsumoni ullinj, dhe ja sëmundjet që keni kuruar…!

ullinjUllinjtë janë një nga ushqimet më të shëndetshme. Ata janë të pasur me yndyrna të shëndetshme, me vitamina dhe minerale të domosdoshme për funksionimin normal të trupit.

Ja çfarë përfitimesh kanë ullinjtë nëse i konsumoni çdo ditë:

Kliko per me shume info

Rregullojnë nivelet e larta të kolesterolit

Ulin tensionin e lartë të gjakut

Janë burim i pasur me fibra

Janë të pasura me vitaminë E

Janë antioksidantë të fuqishëm

Ulin rrezikun e sëmundjeve të caktuara si Alzheimer, tumoreve beninje dhe malinje etj

Parandalojnë koagulimin e gjakut

Mbrojnë membranat qelizore

Rrisin fertilitetin dhe përmirësojnë sistemin e përgjithshëm riprodhues

Janë të shkëlqyer kundër anemisë

Forcojnë sistemin imunitar

Janë të pasura me minerale si magnez, hekur, fosfor, jod etj

Furnizojnë trupin me vitamina dhe aminoacide të ndryshme

Përmbajnë acid oleik, i cili është i domosdoshëm për shëndetin e zemrës

Përmbajnë polipenolis, kompleks kimik natyral i cili zvogëlon nivelin e stresit dhe përmirëson kujtesën deri në 25%

Një filxhan ullinj përmban deri në 4.4 mg hekur.

Ndihmojnë trupin të prodhojë adiponectinë, kompleks i cili redukton yndyrnat e këqija deri në 5 orë pas konsumimit. /Shendeti

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.