“Arma” e re kundër kancerit në tru është një ilaç që e kemi të gjithë në shtëpi

Kliko per me shume info

kanceri-1-300x225“Arma” më e re kundër tumorit në tru mund të jetë një medikament i zakonshëm. Një nga format më të shpeshta të tumorit në tru, glioblastoma, mund të luftohet me aspirinë, në formë të lëngshme.

Versioni i ri i aspirinës, me emrin ‘IP1867B’, ka të shtuar dy përbërës, emri i të cilëve nuk është bërë publik, por mesa duket mund të jetë 10 herë më i efektshëm se kimioterapia për të vrarë qelizat kancerogjene.

Kliko per me shume info

Ky është rezultati i një studimi të kryer nga Universiteti i Portsmuthit në Britani, i publikuar në Konferencën mbi Tumorin e Trurit 2016, në Varshavë.

Krijimi i aspirinës së lëngshme ka qenë një objektiv i rëndësishëm për shkencëtarët, pasi përbërja kokrrizore e tabletës mund të shkaktojë efekte anësore në stomak.

Ky version i ri i ilaçit që ne e përdorim kryesisht për dhimbjen e kokës ka aftësinë të kalojë barrierat e gjakut në tru, duke arritur te tumori.

E testuar në qelizat tumorale të të rriturve dhe fëmijëve me glioblastomë, kjo përbërje është zbuluar se është më efektive se çdo lloj ilaçi që është aktualisht në qarkullim për këtë sëmundje dhe për më tepër, nuk dëmton qelizat e shëndetshme.

Teste të tjera pritet të bëhen, por studiuesit janë besimplotë se një trajtim i tillë, i kombinuar edhe me kimioterapi, mund të shërojë edhe raste të vështira.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.