Euro 2016, Islanda në cerekfinale, Anglia zbaton “Brexit”

islanddKombetarja e Islandes ka eliminuar Anglinë dhe është kualifikuar në çerekfinale të Euro 2016

Me kete rezultat, Islanda ka bërë befasinë më të madhe në Euro 2016, duke eliminuar Kombëtaren e Anglisë, të cilën e mposhti me rezultat 2:1.

Kliko per me shume info

Islandezët edhe një herë tjetër e vërtetuan se ata janë befasia më e madhe e këtij kampionati, duke arritur çerekfinalen e Euro 2016, që në debutimin e tyre.

Anglia kaloi e para në epërsi që në minutën e katërt me golin e Rooneyt nga pika e bardhë, por islandezët arritën që brenda 14’të minutash të përmbysin rezultatin me golat e Sigurdsson dhe Sigthorsson.

Islanda në çerekfinale do të luaj kundër Francës, kurse Anglia eliminohet.
islanda-angli Islanda eshte ne avantazh ndaj Anglise ne ndeshjen e radhes ne Euro 2016.

Rooney shenoi golin e parë në minutën e katërt të takimit.

Sigurdsson arriti te shenoje golin e barazimit ne porten e Anglise.

Me pas Kolbeinn Sigthorsson shenoi per Islanden ne minuten e 19.
—–
Kombëtarja angleze ka gjetur rrugën e golin në takimin me Islandën.

Kapiteni i ‘Tre Luanëve’, Wayne Rooney, shënoi nga penalltia në minutën e katërt, pasi më parë në zonë u pengua Raheem Sterling.

Ky ishte goli i parë i Rooneyt në këtë Kampionat Evropian.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.