Arrestohet vrasësi i pronarit të anijes në Vlorë, një tjetër në kërkim

hiqmet-nexhipiPolicia e Vlorës ka njoftuar mbrëmjen e sotme se ka zbardhur vrasjen e shtetasit Hyqmet Nexhipi, ngjarje kjo e ndodhur më 23 janar të këtij viti.

Sipas një njoftimi për shtyp nga drejtoria lokale e policisë, uniformat blu kanë vënë në pranga shtetasin Flobenc Gega, ndërsa kanë shpallur në kërkim bashkëpunëtorin e tij Deison Nallbani.

Sipas burimeve, arrestimi i Gegës, 34 vjeç nga Shkodra dhe banues në Tiranë, është bërë i mundur pas një hetimi të përbashkët polici-prokurori.

Kliko per me shume info

Sektori për Hetimin e Krimeve të Rënda Vlorë, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, kanë bërë arrestimin e shtetasit Flobenc Gega, i cili në mometin e ndalimit është kapur me armë zjarri pistoletë tip “Glock”.

LEXO EDHE:  Ishemi në tru, ish-ministri i PS në gjendje të rëndë në spital

Gjithashtu është bërë shpallja në kërkim e shtetasit Deison Nallbani, pasi nga kryerja e veprimeve hetimore e proceduriale, rezulton të jetë autori i vrasjes së 53-vjeçarit (H.N) ndodhur mengjesin e datës 23.01.2016, në lagjen “Pavarësia”, pranë karburant “Vola”, ku u bë ekzekutimi i tij me armë zjarri “Automatik”, në automjetin tip “Honda” me targa greke IBM3231, duke pësuar kështu vdekjen e menjëhershme.

Arrestimi i shtetasit Flobenc Gega, u bë pasi gjatë hetimeve të kryera, ky shtetas është identifikuar si personi që ka siguruar kushtet dhe mjetet për kryerjen e kësaj vrasjeje.
Nga informacionet që disponohen nga Policia e Shtetit, Flobenc Gega është person me precedent penal, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet Gjermane për “Grabitje” dhe “Plagosje”.
Gjithashtu, i dënuar nga autoritetet Belge dhe Italiane për “Pjesëmarrje në organizatat kriminale me aktivitet në fushën e narkotikëve, prostitucionit, vrasjeve dhe për kryerjen e 180 grabitjeve me dhunë dhe armë”.

LEXO EDHE:  Me shpejtësi skëterrë dhe duke folur në telefon, shoferi-policisë: S’ju pashë!

Policia e Vlorës vazhdon hetimet për dokumentimin e plotë të kësaj ngjarjeje.

Ai rezulton një person me precedentë të rëndë penalë dhe i shpallur në kërkim nga drejtësitë e disa vendeve europiane.

Në Gjermani ai kërkohet për plagosje dhe grabitje, në Belgjikë e Itali për pjesëmarrje në organizatat kriminale të trafikut të drogës dhe shfrytëzimit të prostitucionit, si dhe për 180 grabitje të armatosura.

LEXO EDHE:  Kontrolli i beftë i policisë, 31-vjecari nga Shijaku kapet me arsenal armësh

Ndërkohë, shtetasi Deison Nallbani, 30 vjeç nga Vlora, është shpallur në kërkim pasi konsiderohet si autori material i vrasjes së Nexhipit.

Ngjarja në fjalë ndodhi mëngjesin e 23 janarit, kur Nexhipi u ekzekutua me armë zjarri automatike në lagjen “Pavarësia”, pranë një pike karburanti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here