Goditet mafia e tokave, sekuestrohen 15.500 m2 katrorë truall në Shkodër

prok-shkoderProkuroria e Shkodrës njoftoi se ka sekuestruar gati 15 mijë metra katrorë truall që kap vlerën e 120 mijë eurove pasi ka dyshime se tjetërsimi i kësaj pasurie është kryer sipas një procedure false.

Siperfaqja e tokes, që ndodhet në fshatin Bërdicë, sipas dyshimeve të prokurorisë është kryer në favor të një shtetasi shqiptar i cili jeton në Kanada.

LEXO EDHE:  Lufta me policinë në Fier, grabitësi i vrarë e dinte për paratë e të moshuarve
Kliko per me shume info

Hetimet e deritanishme tregojnë se Zyra e regjistrimit të pasurive të paluajtshme në Shkodër ka regjistruar një pronë në Bërdicë të Sipërme.

Sipërfaqja e trualli, thotë prokuroria, është 15 mijë e 500 metra katrorë e natyrës ullishte. Kjo pasuri, sipas akuzës, është në pronësi të shtetasit Adem Mlloja dhe disa personave të tjerë me të njëjtin mbiemër.

LEXO EDHE:  Vendimi i PE, ja si ndryshon ora të dielën

Prokuroria e Shkodrës dyshon se mbi bazën e akteve të sekuestruara është falsifikuar një vendim i këshillit të komunës në vitin 2014.

Po ashtu ka dyshime se është falsifikuar edhe akti i marrjes së tokës buqjësore në pronësi në korrik 2014. Mbi këto dyshime janë nën hetim edhe disa punonjës të ZRRP-së Shkodër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here