Nigel Farage: Cameron të japë dorëheqjen, Britania u pavarësua

faragePolitikani Nigel Farage, udhëheqësi i Lëvizjes për pavarësinë e Britanisë së Madhe ka deklaruar fitoren në referendum dhe e ka cilësuar 23 qershorin si “ditën e pavarësisë” së Britanisë së Madhe.

Ai i bëri thirrje kryeministrit David Cameron që menjëherë të jap dorëheqje. Një këshilltar i kryeministrit Cameron tha se Britania e Madhe tani ndodhet në një “territor të pashënuar”.

Shumica e qyteteve në Anglinë verilindore votoi për dalje ndërkohë që Skocia dhe Irlanda Veriore votuan për mbetje.

Kliko per me shume info

Nderkohe Londra e përkrahu fuqishëm mbetjen në BE. Në referendum morën pjesë mbi 72 për qind e votuese nga 46.5 milionë votues.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.