Ekspertja: Facebook përgjon telefonat ku është instaluar

facebook-pergjonRrjeti social Facebook mund të jetë duke përgjuar bisedat tona telefonike.

Kështu deklaron një eksperte, sipas së cilës, aplikacioni i rrjetit social mund të jetë duke përdorur të dhënat e përdoruesëve për të zbuluar sa më shumë rreth asaj që ata flasin.

Kliko per me shume info

Facebook e ka pranuar që aplikacioni i tij “dëgjon” çfarë ndodh në telefonin, muzikën apo interesat e ndryshme që kanë përdoruesit, por vetëm si një mënyrë për të studiuar se çfarë i intereson atyre dhe jo përgjim të bisedave.

LEXO EDHE:  Zbuloni kuptimin e vërtetë të ikonës me numër 100 në WhatsApp që askush s’e dinte

Kjo bëhet në shërbim të reklamave që do t’i shfaqë atyre më pas.

Duke folur për “The Independent”, Kelli Burns, profesoreshë e komunikimit masiv në Universitetin e Floridas thotë se aplikacioni i Facebook, audion që mbledh nuk e përdor vetëm për të ndihmuar përdoruesit, por mund të jetë edhe duke përgjuar bisedat telefonike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here