Britani, mblidhen 800 mijë firma për përsëritjen e Brexit

puc-beKanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare petition.parliament.uk.

Ndërkohë, Change.org i ka bërë një kërkesë kryebashkiakut të Londrës, Sadiq Khan për një shkëputje të kryeqytetit britanik, ku mbështetësit e Remain ishin në maxhorancë nga pjesa tjetër e vendit.

Kliko per me shume info

“I kërkojmë qeverisë të aplikojë një rregull sipas të cilit nëse preferencat Remain apo Leave janë nën 60 për qind dhe pjesëmarrja nën 75 për qind, atëhere duhet të zhvillohet një referendum tjetër”, thuhet në peticionin që, nëse kalon 100 000 firmat, duhet të vlerësohet nga komisioni i ngarkuar dhe të paraqitet në parlament.

“Londra është një metropol ndërkombëtat, duam të mbetet në zemër të Evropës dhe të jetë anëtare e BE-së”, thuhet në një peticion tjetër për kryeqytetin, që ka marrë deri tani 99 800 firma

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.