Përgjimi i autorit të sulmeve: Ndalni sulmet në Siri e Irak, kam vrarë 49 vetë!

autori-sulmeveËshtë bërë publik transkripti i pjesshëm i bisedës telefonike midis policisë dhe personit të armatosur, i cili ka vrarë 49 veta në një klub nate në Orlando të Shteteve të Bashkuara.

Omar Mateen e ka idetifikuar veten si ushtar islamik dhe i ka thënë policisë se “është në Orlando” dhe se “ka shtënë”.

Kliko per me shume info

Ai po ashtu ka përmendur sulmet në Boston dhe ato në Francë gjatë bisedës me dispeçerin e policisë. Mateen ka mbajtur të rrethuar klubin e natës “Pulse” për tre orë.

LEXO EDHE:  Ankoheni për trafikun në Shqipëri? Parashikimi i frikshëm, shikoni çfarë do të ndodhë në Angli deri në 2027-ën

Ai është vrarë nga policia, pasi autoritetet kanë hyrë në ndërtesë. FBI ka thënë të hënën se Mateen, 29 vjeç, ka folur dy herë me dispeçerin e policisë rreth 30 minuta pasi ka hapur zjarr brenda lokalit.

Mateen po ahstu i ka thënë policisë se Amerika duhet “të ndalojë bombardimet në Siri dhe në Irak” dhe se kjo është arsyeja “përse ai ndodhet atje”.

LEXO EDHE:  Video e frikshme, balena gëlltit luanin e detit vetëm në 3 sekonda

“Ka disa automjete jashtë që kanë bomba, vetëm ta dini”, ka thënë Mateen, duke aluduar në hapësirën përpara klubit të natës.

Mateen më vonë ka thënë se ka një jelek, duke shtuar se ai është i llojit me atë “që është përdorur në Francë”.

“Në ditët e ardhshme do të shihni aksione të tjera të tilla”, ka thënë Mateen para se ka ndërprerë telefonatën.

LEXO EDHE:  Rusia në alarm pas vendimit të Trump: Do e sfidojmë SHBA-në

FBI ka thënë se nuk do të publikojë zërin e bisedave telefonike për shkak të respektit për viktimat dhe familjet e tyre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here