Ambasadorja e BE Vlahutin: Ja cfarë më kërkoi deputeti shqiptar në një takim

vlahutinnAmbasadorja e Bashkimi Europian ne Tirane, Romana Vlahutin, ka folur sot për Refomën në Drejtësi, në një aktivitet me studentë në kuadër të avantazheve që ka Shqipëria nga integrimi në BE.

Në mesazhin e saj të drejtpërdrejtë, Vlahutin ka thënë se dialogu është çështja më e vështirë në Shqipëri edhe kur bëhet fjalë për një reformë madhore, si ajo e Reformës në Drejtësi.

Kliko per me shume info

“Çështja e Shqipërisë në Europë kërkon një dialog të përhershëm. Por dialogu qenka gjëja më e vështirë që mund të arrihet.

Në një nga takimet me një deputet shqiptar, ky i fundit më tha se “kemi bërë një gabim madhor përsa i përket Reformës në Drejtësi. Shqipëria ka nevojë për një kontratë të re sociale dhe ju duhet ta kishit filluar këtë”, më tha ia.

Ndërsa unë iu përgjigja “Jo, jo më vjen keq! Këtë gjë duhet ta filloni ju. Unë jam thjesht ambasadore e Bashkimit Europian, që është në fakt pak më ndryshe nga role te ambasadorëve të zakonshëm. Dhe përsa i përket kontratës sociale, i thashë që është puna juaj dhe për këtë jeni zgjedhur ju”, ka treguar ambasadorja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.