Newsweek i Beogradit: Thaçi dhe Veselinoviç ndërtuan bashkë autostradat

beogradZvonko Veselinoviq, njëri nga udhëheqësit e kryengritjes në veriun Kosovës, ka ta transportuar materialin për kompanitë e shqiptarëve të Kosovës me ndikim që kanë pasur lidhje me partinë Demokratike të Kosovës të Hashim Thaçit, shkruan sot gazeta Newsweek e Beogardit.

Veselinoviq, thotë kjo gazetë, transmeton Koha.net, ka bashkëpunuar me personat e afërt të partisë qeveritare të shqiptarëve të Kosovës në ndërtimin e , siç e cilëson gazeta, “rrugës patriotike”e vlefshme një miliard euro.

Ky biznesmen kontrovers serb e njëkohësisht nacionalist, materialin e transportuar ia ka shitur gjigantit ndërtues Bechtlel + Enka, thitë gazeta.

Zvonko Veselinoviq është mbajtur në burg nga autoritet serbe më shumë se një vit me akuzat për krime ekonomike.

Në Kosovë ai njihet si organizator i vendosjes së barrikadave nëpër rrugët e veriut të vendit.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Vizita e Vuçiç në Kosovë, ja kushti që i ka vendosur qeveria

Aleksandër Vuçiç sipas vendimit të qeverisë së Kosovës mund t’a vizitojë vendin, por ...