Vritet shqiptari që luftonte kundër ISIS në Siri

siriVritet nje tjeter shqiptar qe luftonte ne Siri kunder ISIS. Viktima eshte Refik Horozi, 60 vjeç, me prejardhje nga Prishtina dhe është shqiptari i parë që luftonte kundër Shtetit Islamik (ISIS) në Siri.

Behet me dije se viktima, i është bashkuar rebelëve kurdë (YPG) prej 15 shtatorit të 2014, për të luftuar padrejtësitë dhe masakrat e ISIS. Mediat kurde i kane kushtuar një vemendje të veçantë 60 vjeçarit, që pavarsisht moshës ka qenë një nga luftëtarët më besnikë të forcava YPG në Siri.

LEXO EDHE:  “Shefe Mona, gëzuar shpirto!” Veliaj uron Kryemadhin për Novruz, ja si i përgjigjet ajo
Kliko per me shume info

Shqiptari ishte një nga luftëtarët më të përkushtuar dhe ka qendruar në front në momentet më të veshtira gjatë luftimeve në Kobani. Rrethimi i Kobanit u nis nga militantë të Shtetit Islamik më 13 shtator 2014 për të çliruar rajonin dhe qytetini e Kobanit, që ndodhet në veri të Sirisë afer kufirit me Turqinë.

LEXO EDHE:  I dehur dhe pa patentë, i riu tenton të mashtrojë policinë por e pëson keq

Me 2 tetor 2014, ISIS pushtoi 350 fshatra dhe qytete kurdë afer Kobanit, duke shkaktuar një shperngulje të rreth 400,000 kurdëve drejt Turqisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here