Tsipras: Nëse e humb referendumin, nuk do të jem më kryeministër

ciprasKryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, ka kërcënuar se do të japë dorëheqje nëse rezultati i referendumit për krizën e borxhit në vend nuk është në favor të politikave të tij.

Në një intervistë për televizionin shtetëror ERT, Tsipras u ka bërë thirrje grekëve të votojnë “jo” në referendumin e së dielës për të hedhur poshtë kërkesat e kreditorëve, pasi kjo votë kundër masave shtrënguese do ta ndihmojë Greqinë të negociojë një zgjidhje më të mirë të krizës.

LEXO EDHE:  Lajm i mirë nga Siria/ Marrëveshja me shtetin, tërhiqen rebelët
Kliko per me shume info

Tsipras gjithashtu ka deklaruar se Greqia nuk do ta paguajë sot detyrimin e saj ndaj FMN-së prej 1.6 miliardë eurosh.

Me gjithë kërcënimet dhe rrezikun për daljen e vendit nga Eurozona, ministri grek i Financave, Gianis Varoufakis, ka deklaruar se qeveria greke do të shkojë në Gjykatën Evropiane të Komuniteteve, pasi statusi i BE-së nuk parashikon daljen e një vendi anëtar të euros nga zona e monedhës së përbashkët

1 COMMENT

  1. b…. e plasur qe nuk do jesh me kryeminister, ti edhe tani nuk je, se shteti grek eshte i falimentuar……

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here