Tri kërkesat e kancelares Merkel për Kosovën

Kliko per me shume info

merkelKancelarja gjermane, Angela Merkel në takimin që ka pasur në Berlin me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa ia ka paraqitur tri kërkesat e qeverisë gjermane, si vazhdimi i dialogut, themelimi i Gjykatës Speciale si dhe kompromiset e nevojshme me shtetin e Serbisë.

Këto kërkesa Merkel i ka bërë në konferencën e përbashkët për media.

Kliko per me shume info

“Natyrisht, ne kemi një inertes shumë të madh që të bëhet marrëveshje fer, e kjo vlen për të dyja palët. Kompromise duhet të bëjnë të dyja palët, jo vetëm Kosova, natyrisht edhe Serbia. Unë i inkurajoj të dyja palët, sepse vetëm nëse kanë përparime në dialog, kanë përparime edhe në rrugën evropiane. Kjo vlen edhe për Serbinë, edhe për Kosovën”, është shprehur Merkel.

Kancelarja gjermane po ashtu ka folur edhe për migrimin e kosovarëve. Ajo ka ripërsëritur qëndrimin e Berlinit se nuk ekziston asnjë shans që shtetasve të Kosovës t’u miratohet kërkesa për azil.

Ndërkaq kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se në takim me kancelaren gjermane, Merkel, kanë diskutuar për marrëdhëniet bilaterale midis dy vendeve, situatën në Kosovë si dhe për raportet me BE-në.

“Kemi biseduar për çështjet themelore që e preokupojnë Kosovën dhe BE-në, çështjet zhvillimore, integrimin evropian dhe përmbushjen e kritereve tona për nevojën e luftimit të krimit dhe korrupsionit – si një nga kriteret që ne duhet përmbushur për liberalizimin e vizave”, ka deklaruar Mustafa

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.