Topalli kundër Bashës, a po nis përplasja e fortë në PD?!

Kliko per me shume info

topalli berisha bashaDështimi elektoral i Partisë Demokratike ka gjasa që ta hapë një valë debatesh brenda forcës politike më të rëndësishme të opozitës në vend. Në një kohë kur Kryetari Lulzim Basha dhe ish-Kryeministri Sali Berisha shfaqën në publik tezën e mbrojtjes dhe refuzimin e njohjes së zgjedhjeve, deputetja Mesila Doda krejt ndryshe lëshoi në publik akuza të forta duke rikthyer edhe thëniet e dikurshme të të ndjerit Sokol Olldashi.

Por ndërsa Basha dhe drejtuesit demokrat afër tij kanë rëndur në vende të ndryshme të evropës për të takuar eurodeputetë të djathtë të Partive Popullore Evropiane duke kërkuar të mos njihen zgjedhjet në Shqipëri, goditja e beftë vjen nga brenda. Ish-Kryetarja e Kuvendit dhe nënkryetare e Partisë Demokratike është shfaqur fort në public përmes një komenti të publikuar në rrjetin social Facebook ku lëshon kritika të tërthorta e direkte ndaj Lulzim Bashës.

Kliko per me shume info

Më poshtë, komenti i plotë i Jozefina Topallit në Facebook:

Mbreme pas mesnate shume te rinj me uronin pas nxjerrjes se rezultatit perfundimtar per Shkodren. Ato kishin qene edhe komisionere dhe me te drejte ishin aq te lumtur qe ia kishin dale me nje rezulat pozitiv per qytetin tone te dashur.I njoh personalisht keto te rinj e te reja ,e dij sa idealiste jane, sa i shkelqen fetyra nga shpresa per jeten edhe pse shume jane te papune, e dij sa shume kane punuar, e mbi te gjitha e dij sa borxh i kemi ketij brezi.

E kuptoj se duke qene me dite te tera te perfshire ne procesin e numerimit ndoshta nuk kane ndjekur rezultatet ne gjithe Shqiperine, ndoshta mbreme ishin aq te gezuar sa nuk kujtoheshin per rezultatet ne teresi, ndoshta ndonjeri kishte lexuar me titra ose kishte degjuar se ne shkalle Republike , PD kishte bere hap para, apo se kjo ishte fitore.

Nje tjeter jo i ri me tha : a te kujtohet ’91? Edhe atehere ishte pothuaj vetem Shkodra…dhe ..shtoi …”por….ne ate kohe ishte kohe idealesh , ne ate kohe kishte shprese..ne ate kohe .”….dhe nuk e zgjati se krahasimi e pa se nuk shkonte.

Une me shpirt i pergezova te rinjte dhe po ashtu falenderoj qytetaret e Shkodres, demokratet, komisioneret, numruesit, vezhguesit dhe i uroj suksese e pune te mbare Voltana Ademit.

Por une jam e trishtuar per rezultatin ne shkalle Republike.

Me mire se kushdo tjeter e dij sa e veshtire eshte te jesh ne gare kur vota blihet, kur bandat intimidojne e frikesojne.Por kete e dinim, qe nga qershori i 2013 dhe me pas ne zgjedhjet e Korces kur u pa me ze dhe figure si blihej vota.

Zgjedhjet e 21 qershorit 2015 nuk plotesuan standartet , por edhe kjo nuk eshte se na zuri gafil.

Ne nuk kemi fituar , dhe as kemi bere hap te madh perpara.

Nese diferenca eshte ulur tek kandidatet ajo ka ardhur se vertet kemi shtuar vota , por kryesisht se Ashe ka humbur me shume se kemi shtuar ne.

Por edhe tek vota e kandidateve ne jemi minus 11%, apo minus 199 mije vota.

Ne kemi humbur ne shumicen absolute te bashkive. Harta eshte pothuaj krejt mavi dhe si pd kemi 20%, nderkohe si koalicion jemi me minus 343 mije vota.

PD ka nje beteje te veshtire perpara. Por PD duhet te shikoje me shume nga vetja.

 

1 COMMENT

  1. PD e PS, sido qe te jene , jane ne themel te pasuris tone kombetare, LSI eshte nje shushunje parazite qe duke perfituar nga injoranca politike e PD-s e PS-s , e hypur here mbi shpnen e njeres e here te tjetres po u thith atyre gjakun e ato po gezojne te keqen e njera tjetres.
    Sa me vone ta kuptojne keto dy pasuri se cpo u shkakton kjo shushunje aq me keq do te jet per to.
    Nese kjo do ishte vetem e keqja e tyre kush do merzitej per to, po nese shushunja fryjet shume e limiti eshte afruar, atehere mjer ky popull ne shpined te shushunjes.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.