Sulm terrorist në Francë, një personi i pritet koka

Kliko per me shume info


Një person ka mbetur i vdekur pasi i është prerë koka, ndërsa disa të tjerë kanë mbetur të plagosur pas një sulmi që duket i tipit terrorist, ndodhur në një fabrikë në Grenoblë, një qytezë në juglindje të Lionit.

Ministri i Brendshëm i Francës Bernard Cazeneuve publikoi emrin e të dyshuarit si autori i atentatit. Ai është Yassin Salhi. Ndërkohë informoi se po punohet për identifikimin e viktimës

Kliko per me shume info

Sipas raportimeve lokale, atentatori, që është arrestuar në vendngjarje, ka qenë i vetëm, dhe pasi ka hyrë në fabrikë duke thërritur se është përfaqësues i Shtetit Islamik, ka lëshuar disa bombola gazi që kanë shkaktuar një shpërthim.

Flamuri i ISIS që besohet se i përkiste sulmuesit është gjetur pranë vendit të ngjarjes.

Të paktën një person është arrestuar (i cili ka pranuar se është anëtar i ISIS) , edhe pse Sky News raporton se sulmi eshte bere dy persona, të cilët të dy mbanin flamur islamik. Sky News thote se personi i arrestuar eshte rreth te 30-ave dhe eshte i njohur nga policia e anti-terrorit.
Mediat franceze raportojnë se sulmuesit janë anëtarë të Shtetit Islamik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.