Merkel: Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë kompromise

Kliko per me shume info

merkel-mustafa15Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka theksuar edhe një herë rëndësinë e normalizimit të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë. Merkel ka pritur sot në Berlin kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa.

“Natyrisht, ne kemi një interes shumë të madh që të arrihen marrëveshje të drejta dhe kjo vlen për të dyja palët. Kompromise duhet të bëjnë të dyja palët, jo vetëm Kosova, por natyrisht edhe Serbia.

Kliko per me shume info

Unë i nxis të dyja palët, sepse vetëm nëse shënojnë përparime në biseidme, do të arijnë përpairme edhe në rrugën evropiane. Kjo vlen edhe për Serbinë, edhe për Kosovën”, ka thënë Merkel.

Mustafa ka thënë se dialogu me Serbinë nuk është i lehtë dhe se duhen bërë kompromise dhe zgjidhje të përbashkëta. Ai po ashtu ka thënë se Kosova pret që, pas përmbushjes së kritereve të parashtruara, të fitojë liberalizimin e vizave. Mustafa ka kërkuar edhe përkrahje më të madhe ekonomike nga Gjermania.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.