Kozmonauti rus thyen rekordin e qëndrimit në hapësirë

Kliko per me shume info

kozKozmonauti rus Gennady Padalka ka vendosur një rekord të ri. Ai është personi që ka qëndruar më së shumti kohë në hapësirë.

Sot, Padalka ka thyer rekordin e vënë në vitin 2005, kur kozmonautit Sergei Krikalyov kishte qëndruar në hapësirë për 803 ditë.

Kliko per me shume info

Padalka tash është në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor dhe do të qëndrojë 880 ditë në hapësirë, deri më 11 shtator, kur pritet të kthehet në Tokë.

Padalka momentalisht është në udhëtimin e tij të pestë në hapësirë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.