Jemen: Nga sulmi i IS-it u vranë 28 vetë

Kliko per me shume info

makGrupi ekstremist, Shteti islamik (IS) e ka marrë përgjegjësinë për një sulm nga i cili janë vrarë së paku 28 vetë, përfshirë edhe tetë femra. Cak i sulmit me makinë – bombë ishin dy vëllezër, liderët e kryengritësve shiitë huthi, Faycal dhe Hamid Jayache, gjatë një ceremonie të varrimit të një anëtari të familjes së tyre në kryeqytetin Sana, ka thënë një burim i sigurisë.

Pas sulmit, kryengritësit huthi e kanë mbyllur qendrën e qytetit, duke lejuar vetëm kalimin e shërbimeve të emergjencës për evakuimin e viktimave. Në një deklaratë të publikuar në Internet, militantët e Shtetit Islamik thanë se e kanë organizuar sulmin në “folenë shiite” në Sana.

Kliko per me shume info

Grupi ekstremist, Shteti Islamik, i konsideron shiitët heretikë dhe shpeshherë i ka sulmuar. Në sulmin e funndit të këtillë, më 26 qershor, një sulmues vetëvrasës i ka vrarë 26 vetë dhe plagosur 227 të tjerë, në një xhami shiite në Kuvajt. rel

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.