Jemen, arratisen 1200 të burgosur, mes tyre anëtarë të Al Kaidas

Kliko per me shume info

jemenNje numer prej mbi 1200 të burgosur në Jemen janë arratisur sot nga burgu, përfshi dhe disa të dyshuar si anëtarë të Al-Kaedës.

Ngjarja e rëndë ndodhi në qytetin e Taiz, pas përleshjeve që përfshiu këtë institucion të vuajtes së dënimit. Lajmi është transmetuar nga BBC, konfirmuar nga burime zyrtare të Jemenit. Sakaq, nuk dihet ende se si këta të burgosur kanë arritur të largohen nga ambientet e burgut.

Kliko per me shume info

Agjencia shtetërore e lajmeve ‘Saba’, ka cituar një zyrtar i sigurisë, i cili tha se burgu ishte sulmuar nga mbështetësit e Al-Kaedës.
Një tjetër zyrtar ka pohuar për agjencinë e lajmeve ‘Reuters’ se të burgosurit kishin arritur të iknin nga burgu pas përleshjeve mes tyre dhe policisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.