ISIS merr përsipër sulmin terrorist në plazhet e Tunizisë

Kliko per me shume info

tunizzziShteti Islamik ka marrë përsipër sulmin e ndodhur dje në plazhin Sousse në Tunizi, ku deri tani kanë mbetur të vrarë 39 persona, ndërsa 36 të tjerë janë plagosur. Mes viktimave janë dhe shumë turistë.

Përmes një komunikate të shpërndarë nga xhihadistët në Tëitter shpjegohet se “një ushtar i kalifatit ka mundur të arrijë objektivin duke vrarë rreth 40 persona pjesa më e madhe shtetas të shteteve që lufojnë shtetin e Kalifatit.

Kliko per me shume info

Në këtë deklaratë ISIS thotë se sulmoi ‘shpellat e imoralitetit”

Atentate dhe në Francë, Kuvajt dhe në Somali
Të premten e 26 qershorit u shënua dhe një atentat në Francë, në një fabrikë pranë Lion. Në Kuvajt numërohen 27 të vdekur në një masakër në një xhami shiitie. Ndërsa në Somali, një kamikaze al Shabab është hedhur në erë në një bazë ushtarake duke shkaktuar vdekjen e 30 personave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.