E pazakontë në Divjakë, plazhi tërhiqet 2 km drejt detit

Kliko per me shume info

plazhi-divjakeeNe plazhin e Divjakes deti eshte terhequr ne kete zone rreth 2 km ndersa te gjithe mbetjet e lumenjve Shkumbin dhe Seman kane perfunduar anes bregdetit. Bizneset dhe punonjesit e bashkise po mbulojne zonat e papastra me rere.
Terheqja mbi 2 km, ka lene pas balte. Mbeturinat po mbulohen nga rera. Mjetet e ushtrise, bizneset private dhe punonjes te jane hedhur ne aksion per te rregulluar vijen e ndotur te bregdetit.

Terheqja e detit eshte e dukshme duke krijuar distanca te medha cdo dite. Pamja i perngjan nje katastrofe mjedisore. Gjithcka eshte shkaktuar nga lumenjte Shkumbin dhe Seman. Te dy shkarkohen ne bregdetin e Divjakes duke sjelle me vete mbeturinat e tyre.
Bizneset private e ende nuk kane filluar punen. Pas heqjes se papastertive do te merren me rregullimin e territorit per plazh.
Terheqja e detit ne vijen bregdetare ne Divjake, kete sezon eshte me e madhje e viteve te fundit. Perballe nje fenomeni te tille, specialistet jane dorezuar ndersa e vetmja mundesi eshte mbulimi i cdo hapesire te piset me rere te paster, derisa te perfundoje sezoni turistik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.