Bankat greke të mbyllura ditën e hënë

Kliko per me shume info

bank-grekeBankat greke njoftohet se do të qëndrojnë të mbyllura të hënën e kesaj jave. Shefi i Bankës së Pierut, pas një takimi urgjent të Këshillit të Stabilitetit Financiar të Greqisë e beri me dije kete lajm.

Pak më vonë pritet të zhvillohet mbledhja e Qeverisë Greke. Mediat ndërkombëtare shkruajnë- se mund të vendosen kontrollet e kapitalit, në përpjekje për të shmangur kolapsin financiar.
Këto janë kufizime të sasisë së parave që mund të tërheqin klientët nga bankat dhe deri tani Qeveria greke, kanë qënë kundër vendosjen së tyre.

Kliko per me shume info

Ministri grek i Financave, Janis Varufaqis tha se “kjo është një cështje për të cilën do të punojnë gjatë natës, me autoritetet përkatëse si në Greqi, ashtu dhe në Frankfurt, ku ndodhet selia e Bankës Qendrore Europiane”.

1 COMMENT

  1. e paska lene Janis te punoje gjate nates? Po diten c’beri? Greket po paguajne HARACIN, dhe kane shume per te paguar ata……

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.