Austri, Schelling: Dalja e Greqisë nga eurozona e paevitueshme

Kliko per me shume info

austriMinistri austriak i Financave deklaroi sot se dalja e Greqisë nga zona euro duket e paevitueshme, pas refuzimit nga ana e ministrave të Financave të Eurogrupit për të zgjatur programin e ndihmës për vendin ballkanik.

“Greqia është përgjegjësja e vetme për dështimin e negociatave”, deklaroi Hans Jorg Schelling gjatë një interviste për të përditshmen austriake ”Die Presse”.

Kliko per me shume info

”Dalja e saj nga eurozona është e pamënjanueshme”, theksoi ai.

Parlamenti grek miratoi sot në orët e para të mëngjesit referendumin e propozuar nga qeveria e Aleksis Ciprasit lidhur me ofertën e fundit të kreditorëve, që rrezikon një stuhi financiare para datës së zhvillimit të tij më 5 korrik.

Referendumi u miratua me 178 vota pro dhe 120 kundër në parlamentin me 300 vende

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.