SHBA: Shqetësim për presionin kundër aktivistëve në Kubë

shbaQeveria e Shteteve të Bashkuara ka shprehur “shqetësim të thellë” lidhur me gjendjen e disa aktivistëve të Kubës, që janë burgosur ose ndodhen në arrest shtëpiak.

Departmanenti amerikan i shtetit ka kumtuar sot se “e dënojmë fuqishëm keqtrajtimin e qeverisë së Kubës dhe përdorimin e përsëritur të arrestimit arbitrar, në kohët me dhunë, për t’i heshtur kritikët”.

LEXO EDHE:  13 plumba në drejtim në 21-vjeçarit
Kliko per me shume info

Sipas një zëdhënësi të shoqërisë civile kubane, më 29 dhjetor Kuba ka bërë lëvizje kundër së paku 10 aktivistëve, duke i arrestuar. Duket se kjo kishte për qëllim shkatërrimin e një tubimi të opozitës në kryeqytetin Havana.

Këto zhvillime po ndodhin vetëm disa ditë, pasi presidenti amerikan, Barack Obama, i ka shpallur hapat e parë për ripërtritjen e marrrëdhënieve diplomatike ndërmjet dy vendeve, pas gjysmë shekulli të armiqësive. REL

LEXO EDHE:  Financime nga Gadafi? Sarkozy thyen heshtjen: Jeta ime është kthyer në ferr

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here