July 31, 2014

Lajmi i Fundit:

Arrestohet greku, kërkonte floririn shqiptar -

Thursday, July 31, 2014

Reforma territorial, ambasadori Arvizu: E rëndësishme është zbatimi -

Thursday, July 31, 2014

“Reforma territoriale” kalon me 88 vota pro në seancën parlamentare -

Thursday, July 31, 2014

Axhenda e plotë e Papa Françeskut në Tiranë, pritet nga Rama, takim tek Nishani -

Thursday, July 31, 2014

Përmet, kapet shtetasi grek me armë në makinë dhe aparat për kërkim floriri -

Thursday, July 31, 2014

Hantke: Reformat e domosdoshme bëhen vetëm me përfshirjen e qytetarëve -

Thursday, July 31, 2014

Berisha ekspozon vithet -

Thursday, July 31, 2014

Ish-këshilltari i Bodes ironizon Bashën: Prisnim të fliste për Fullanin, del flet për CEZ!! Goxha strategji -

Thursday, July 31, 2014

Gjiknuri: Berisha sabotoi mbrojtjen ligjore për CEZ-in, pagoi lobistët 300 mijë euro por jo avokatët -

Thursday, July 31, 2014

PD: Rama ndërhyri brutalisht në gjyq, ndërkombëtarët të hapin sytë -

Thursday, July 31, 2014

Replikat, Rama: Himara është Shqipëri! Dule: Më pëlqen folklori por jemi në parlament -

Thursday, July 31, 2014

Rihapet tuneli Tirane-Elbasan, Haxhinasto: Banoret te mos demtojne sinjalistiken -

Thursday, July 31, 2014

Sezoni i pushimeve, 4500 emigrante mberrijne ne Durres brenda dites -

Thursday, July 31, 2014

Rama: Reforma territoriale historike, godet edhe korrupsionin -

Thursday, July 31, 2014

Kepucet “e mencura” dergojne te verberit ne destinacion -

Thursday, July 31, 2014

amc-spring980x100px

Rihapet kufiri Shqipëri-Greqi, mediat e huaja: U mbyll për disa orë

kakavijNjë situatë e paprecedentë tensioni ka ndodhur sot ne kufirin me Greqine mes policise shqiptare dhe asaj greke.  Ne oret e pasdrekes pas bisedimeve mes krereve te policise kufitare shqiptare dhe atyre greke, ka nisur serish kalimi normal i qytetareve ne dy anet e kufirit. 

Me heret, te dy palet kane vendosur te mos lejojne asnje shtetas grek apo shqiptar qe nuk eshte i pajisur me vize apo cdo makine me targa te shteteve perkatese.
Ishte policia greke qe ndaloi te gjithe shqiptaret qe kerkojne te hyjne ne Greqi nga pika kufitare e Kakavijes nese nuk ishin te pajisur me vize.
Policia greke tha se ka urdher te mos lejoje kalimin ne greqi te asnje makine me targa shqiptare dhe te asnje shtetasi pa vize greke. Urdhri sipas tyre eshte dhene nga Drejtori i Pergjithshem i policise greke. Per kete arsye ne piken kufitare te Kakavijes u krijua nje situate kaotike, pasi me qindra emigrante apo pushues shqiptare qe nuk kishin vize, u rikthyen serish ne Shqiperi.
Greket lejuan kalimin ne Kakavijë vetëm per shqiptarët me leje qendrimi dhe dokumenta te rregullta greke, nderkohe qe per te tjeret kane kerkuar te jene te pajisur me viza. Pas kesaj Drejtori i Kufirit vendosi te marre te njejtin vendim.
Te gjitha makinat me targa greke nuk lejohen me te kalojne per ne Shqiperi nga pika kufitare e Kakavijes. Vendimi eshte reciprok thote Abrija dhe do te zgjase deri kur greket te terhiqen nga vendimi qe kishin marre me heret.
Mediat e huaja, kryesisht ato italiane kanë pasqyruar gjerësisht situatën aktuale mes Shqipërisë dhe Greqisë, ku prej disa orësh të dyja vendet kanë bllokuar hyrjet në territoret reciproke. TG Com shkruan në faqene saj në internet se Shqipëria dhe Greqia kanë mbyllur kufijtë më njëra tjetrën.
Në një pasqyrim më të gjerë, mediat e huaja përfshirë dhe ato spanjolle komentojne tensionet e karta mes dy vendeve që kanë kulmuar me vendimin e policisë greke që ka refuzuar hyrjen e shtetasve shqiptarë të pajisur vetëm me pasaportë duke kërkuar viza.

Comments
2 Responses to “Rihapet kufiri Shqipëri-Greqi, mediat e huaja: U mbyll për disa orë”
  1. albani says:

    bravo! keshtu e dojne keta greket reciprocitetin,te lumte drejtori i policise kufitare qe vendose per her te pare reciprocitetin

  2. kujtim gipsi says:

    edhe un e falenderoj drejtorin e kufirit dhe shpersoj qe shum te tjer te ndjekin shembullin e tij. mjaft na poshteruan dhe na perbuzen. shum vende te botes u pasuruan duge shfrytezuar e grabitur vendet e varfra dhe tani duan te bejn prepotenta. me ne fund mbaroi dhe per ne shqiptaret e ardhmja eshte e jona dhe per kete shum kan fryk nga shqiperia, krenaria shqiptare se ka kush ne bote!

Leave A Comment