Rihapet kufiri Shqipëri-Greqi, mediat e huaja: U mbyll për disa orë

kakavijNjë situatë e paprecedentë tensioni ka ndodhur sot ne kufirin me Greqine mes policise shqiptare dhe asaj greke.  Ne oret e pasdrekes pas bisedimeve mes krereve te policise kufitare shqiptare dhe atyre greke, ka nisur serish kalimi normal i qytetareve ne dy anet e kufirit. 

Me heret, te dy palet kane vendosur te mos lejojne asnje shtetas grek apo shqiptar qe nuk eshte i pajisur me vize apo cdo makine me targa te shteteve perkatese.
Ishte policia greke qe ndaloi te gjithe shqiptaret qe kerkojne te hyjne ne Greqi nga pika kufitare e Kakavijes nese nuk ishin te pajisur me vize.
Policia greke tha se ka urdher te mos lejoje kalimin ne greqi te asnje makine me targa shqiptare dhe te asnje shtetasi pa vize greke. Urdhri sipas tyre eshte dhene nga Drejtori i Pergjithshem i policise greke. Per kete arsye ne piken kufitare te Kakavijes u krijua nje situate kaotike, pasi me qindra emigrante apo pushues shqiptare qe nuk kishin vize, u rikthyen serish ne Shqiperi.
Greket lejuan kalimin ne Kakavijë vetëm per shqiptarët me leje qendrimi dhe dokumenta te rregullta greke, nderkohe qe per te tjeret kane kerkuar te jene te pajisur me viza. Pas kesaj Drejtori i Kufirit vendosi te marre te njejtin vendim.
Te gjitha makinat me targa greke nuk lejohen me te kalojne per ne Shqiperi nga pika kufitare e Kakavijes. Vendimi eshte reciprok thote Abrija dhe do te zgjase deri kur greket te terhiqen nga vendimi qe kishin marre me heret.
Mediat e huaja, kryesisht ato italiane kanë pasqyruar gjerësisht situatën aktuale mes Shqipërisë dhe Greqisë, ku prej disa orësh të dyja vendet kanë bllokuar hyrjet në territoret reciproke. TG Com shkruan në faqene saj në internet se Shqipëria dhe Greqia kanë mbyllur kufijtë më njëra tjetrën.
Në një pasqyrim më të gjerë, mediat e huaja përfshirë dhe ato spanjolle komentojne tensionet e karta mes dy vendeve që kanë kulmuar me vendimin e policisë greke që ka refuzuar hyrjen e shtetasve shqiptarë të pajisur vetëm me pasaportë duke kërkuar viza.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info Kliko per me shume info Kliko per me shume info

2 comments

  1. bravo! keshtu e dojne keta greket reciprocitetin,te lumte drejtori i policise kufitare qe vendose per her te pare reciprocitetin

  2. edhe un e falenderoj drejtorin e kufirit dhe shpersoj qe shum te tjer te ndjekin shembullin e tij. mjaft na poshteruan dhe na perbuzen. shum vende te botes u pasuruan duge shfrytezuar e grabitur vendet e varfra dhe tani duan te bejn prepotenta. me ne fund mbaroi dhe per ne shqiptaret e ardhmja eshte e jona dhe per kete shum kan fryk nga shqiperia, krenaria shqiptare se ka kush ne bote!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

kanabis-vlore

Policia “djeg” Shqipërinë, zbulohet drogë e madhe nga jugu në veri

Mijëra rrënjë kanabis sativa janë shkatërruar në këto orë të fundit. Duke ...