Ankona, shqiptari kapet me 16 kilogramë drogë në makinë

drogaguardiaNjë shtetas shqiptar është kapur me drogë nga Rojet financiare të Portit te Ankonës, në bashkëpunim me Agjencinë e Doganave.
Këto njësi sekuestruan një ngarkesë droge të sjellë nga Greqia me një automjet me targë shqiptare. 16 kilogramët e marijuhanës, të ndara në 14 pako dhe me një vlerë prej 160 mijë eurosh ishin fshehur në një fund të dyfishtë të krijuar nën makinë.

Drejtuesi i automjetit, një shtetas shqiptar identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur, ndodhet i mbyllur në burg me akuzën e trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike.
Në ditët e para të gushit në portin e Ankonës janë arrestuar tre korrierë shqiptarë droge dhe janë kapur mbi 400 kilogramë marijuhanë në tre operacione të ndryshme.

Një ngarkesë prej 18 kilogramësh u kap pak ditë më parë e fshehur brenda një bombole gazi, ndërsa në një kamion i ardhur bosh nga Shqipëria u gjetën 380 kilogramë marijuhanë.

Lënda narkotike u zbulua falë nuhatjes së qenve antidrogë e fshehur në panelet që vishnin mbulesën e kamionit. Pas katër orësh pune për çmontimin e paneleve, nga to u nxorrën 224 pako drogë që në treg arrijnë një vlerë prej mbi 3 milionë eurosh.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

1469874601pishaaaa

Lura, e shkatërruar. Një shtetas në kërkim

Operacioni ‘’Roja e Gjelbërt’’ në Dibër vazhdon. Prerjet e paligjshme të pishave ...