Gjermania hap tregun e punës për 18 profesione

gjermaniKush ka përfunduar shkolla profesionale mund të kandidojnë për vende të lira pune në ato profesione ku në Gjermani ka mungesë punëtorësh të kualifikuar.Për shkak të mungesës së punëtorëve të kualifikuar në Gjermani, Agjencia Federale e Punësimit po kërkon kandidatë të përshtatshëm edhe nga vendet që nuk janë anëtare të BE-së. Deri tani dihej se në Gjermani kërkoheshin vetëm infermierë dhe kujdestarë për të moshuarit.

Shumë profesione teknike

Por sipas gazetës “Welt am Agjencia Federale e Punësimit dhe Ministria e Ekonomisë kanë përpiluar një listë me 18 grupe profesionesh, për të cilët ka shumë nevojë dhe mungesa në Gjermani.
Kjo listë, që quhet “lista pozitive” përmban dhe shumë profesione teknike, mes tyre elektricistë për sipërmarrje industriale, teknikë automatizimi. mekatronikë apo teknikë të teknologjisë së ftohjes dhe të ngrirjes.

Rregullore e re punësimi

Hapja e tregut të punës për këto profesione për qytetarë nga vendet që nuk janë anëtare të BE-së u bë e mundur nga një rregullore e re për punësimin, që është në fuqi nga 1 korriku 2013. Kjo u lejon atyre që kanë përfunduar shkolla profesionale që të kandidojnë për vende të lira pune në ato profesione ku në Gjermani ka mungesë punëtorësh të kualifikuar.

/Dwelle/

Kliko per me shume info Kliko per me shume info Kliko per me shume info Kliko per me shume info

67 comments

 1. kerkoj pune kame dokumenta evropjane jetoj ne greqi por shkaku i krizes tashe me kane larguar nga puna kame dy djem, njeri 19 e tjetri 18 vjet dhe grun te gjithe per pune por pun se ka po deshtet imelli ime eshte ky flm per mirkuptim .

 2. pershendetie ..kam mbaruar shkollen profesionale ne qyetetin e fierit per elektrike 5 vjecare ..jam shum i mire ne kete profesion dhe kerkoj nje vende pune pasi ketu ne shqiperi kam punuar vetem ne privat me instaime shtepiake dhe keto lokale …punoj mire ne profesionin qe kam ..ju flm

  • Kam mbaruar shkollen profesionale 3 vjecare dhe jam i dipllomuar.per istalues dhe montues i paisjeve hidrosanitate dhe te sistemit te ngrohjes.kam eksperienc pune 5 vjecare dhe isha i intereduar per kete zanat per te punuar

 3. Pershendetje ..Do tju lutesha shume qe te na jepnit nje adrese per te komunikuar rreth kesaj oferte ,nje adrese e-maili ose institucioni ne shqiperi ose ne gjermani..
  Ju faleminderit

 4. jam me letra 10 vjecare greke.dua qe te punoj ne gjermani si kamarjer e flas pak gjermanishten kam qen ne gjermani ne hamburg.ju le numrin e tel 00306987894926 me kontaktoni

 5. Pershendetje !!! Kam kryer studinmet per kimi te pergjithshme ne univeraitetin e tiranes .. Jam e interseuar per pune ne profesionin tim ne gjermani pasi shum shpejt do zhvendosem atje pasi qe kam aplikuar per master shkencor

 6. jam interesuar per pun kam mbaruar shkollen profesionale beqir cela profesioni elektricist,e njoh mjaft mir kte zanat dhe kam punuar ne shqiperi rreth 6vjet tani jam i pa pune

 7. pershendetje jam 31 vjec kam mbaruar shkollen e larte inxhineri navale dhe kam 5 vjet qe punoj ne nje kantier prodhim anijesh me firmen damen.Pofesioni ime eshte tubo-mekanik di te perdor mir makinerit e kthimit te tubove si dhe te bej matjet e ture ne anije kam kryer kurs saldimi 1 vit dhe di te saldoj shum mir si me TIG, MAG dhe me elektrod komunikoj anglisht jam i interesuar te punoj ne gjermani pres pergjigje ne add [email protected] ose ne numrin e tel 0693268749

 8. klevis kashahu

  jam sheff guzhine dua te punsohem ne gjrmani si guzhinjer picjer nr contakt 0696689740

  • klevis kashahu

   jam disponibel ne bancete koktail evente te ndryshme orari punes 10 or punoj ne trysni me ngarkesa te larta asistoj ne te gjith guhinen cdo dit menu te re pres pergjigje

 9. pershendetje. une kam punuar ne itali si hidraulik dhe kam eksperience 10 vite . kam punuar me siteme ngrohje kondicioner hidrosanitare dhe impiante zjarrfikse per kapanone fabrika cendra tregtare. pres pergjigjien tuaj .

 10. pershendetje, kam punuar 16 vjet ne ndertim ne greqi me dokumenta te regullta me siguracione do te doja te punesohesha ne gjermani po ne kete fushe faleminderit.

 11. juljan saraci

  Pershendetje.jam 23 vjec kam mbaruar shkollen profesionale iindustriale 4 vjecare ne durres. (Mekanik)dua te punesohem ne ketw profesion ju lutem me kontaktoni ne nr 0686190902 flm

 12. pershendetje jam nje djale 24 vjec dhe kam mbaruar shkolle elektrrike kam dipllome dhe per hidrraulike kam punuare 4 vjet me hidrraulike 1 vit e gjysem elektrrike dhe me sistem ngrohje ftohje kam punuare me nje usta nga hollanda ju faliminderit nr telefoni 0695264378 shaba

 13. Pershendetje jam nga kosova jam 25 vjeqare kam mbaruar shkollen e mesme teknike drejtimi kimi-laboratorik dhe jam e interesuar te punoj ne gjermani gjuhen gjermane e di rrjedhshem kam jetuar ne gjermani dhe deshira ime eshte qe te punsohem si kujdestare e te moshuarve

 14. Përshëndetje jam 21 vjeçare jam infermjere me profesion kam te mbaruar shkollën e mesme te mjekësisë kam licencën e puneses kam njohuri mjaftë re mira saj përket mjekësisë kam punuar si infermjere mirëpo ndjek studimet e larta edhe ne fakultet te ekonomisë jam e interesuar për punë si infermjere e dua këtë profesion dhe e bëjë punën me kënaqësi me pëlqen te kujdesem për te gjithë ata që kërkojnë ndihmën time nese keni nevojë për punëtorë do te kisha kënaqësinë të ju bashkangjitem stafit tuaj

  • pershendetje jam 38 vjeq nga shqiperia kam eksperience pune ne profesionin mekanike`dhe gomisteri .do te doja te punesohesha ne kete fushe ne shtetin gjerman. ju faleminderit

   • pershendetje jam e interesuar +
    per punesim ne gjermani ne profesionin e infermieres ose kujdestares .kam 8 vite eksperience si infermiere.ju faleminderit

 15. jaam ee ininteresuar per pune si te aplikoj

 16. jami iteresuar per pune si do te aplikoj mund te me ndimoni

 17. Pershendetje jam nga kosova kam shkollen e mesme tr mjeksis jam e interesume te punoj ne gjermani per kujdesin e te moshuarve njoh gjuhen gjermane kam punu edhe koh me pare ne gjermani por si baby sister respekt nga ju per gjdo pergjegjje nese kini mundsi te me kontaktoni faleminderit mirkuptim

 18. Pershendetje! Une jam mekanik dhe kam 25 vjet eksperience. Kam mbaruar shkollen profesionale dhe i kam letrat te rregullta per ne Gjermani. Kam qene me pare dhe ne Itali dhe ne Gjermani ku kam ushtruar profesioni tim dhe e flas gjermanishten. Faleminderit nese mund te me ndihmoni per nje pune ne Gjermani.

 19. Pershendetje !jam sokoli nga tirana ,jetoj ne greqi ,familjar me dy femije.jam me pashaporte greke.jam usta per,monosi,sova,bojaxhi,shpatullime,ju julem me ndimoni ndonje vend pune ne gjermani.suedi.zvicer ju faleminderit tel 00306992708989

 20. Kerkoj pune per instalimin e nxemjev qendrore jam specialist i tyre di ti montoj perfest kam perfonduar praktik 5vjeqare ne turki dhe tash po kerkoj pun numrat kontaktus 049258545

 21. pershendetje jam gezimi jetoj ne elbasan, lu lutem me ndihmoni per nje vend pune cfardodhoj pune te jet ,per me teper,fb gezim sollaku elb.ju faleminderit

 22. Kam baruar mekanik kam diplom

 23. Përshëndetje, jam nga Kosova, i diplomuar në lëmin e ndërtimtarisë (bachelor), kam njohuri të shkëlqyera të gjuhës gjermane, dhe jam në kërkim të një vendi pune. Faleminderit për ndihmë paraprakisht.

 24. Jam Iljaz Bodini jam 43 vjec dhe kam mbaruar shkollen e mesme per ndertim. Kerkoj pune ne kete fushe ne cdo lloj pune qe ka te bej me ndertimin. Per cdo kontant nr i telefonit tim eshte 0682415203

 25. florenca tarja

  Jam nje infermiere me nje eksperience 5 vjecare jam e ineresuar te punoj nf gjermani

 26. Pershendetje jam me profesion bojaxhi ne lyerje me pistolete. kualifikim dhe eksperience 25 vjecare. kam qene ne greqi dhe kam dokumentacin dhe kontrata pune ne kete profesion. e flas shume mire gjuhen greke. jap rendiment dhe cilesi ne fabrike:punimmi druri[porta,karrige,kolltuqe] per ngjyrosje dhe lyerje me {llak.vernik}. fabrikat ku kam punuar jane; 1.[golden door.gr] 2.[ d .deftos&haxhis] 3.[ koleksion.koleksione.aguridhis]etj. Kerkoj punesim ne gjermani.

  Mosha 44vjec[ familjar] Tel:0695833385- 0692817415 . Fier.Albania

 27. jonida bullari

  jam intersuar per pune infermiere -mami ne gjermani ,kam diplomuar ne 2014,bachelor,jam e licensuar ,jam anetar i urdhrit te infermierit.

 28. Qekeni te habitshem , ue ue ue cvete . Cjan kta tulluma mor jahu
  Ci duheni gjermanis.
  Ju e hengret torten te sheshi

 29. Duhet adresa e fb per dark t ik n gjermani

 30. Pershendetje une jam stomatologe dhe kam 6 vjet qe kam mbaruar shkollen. Jam e interesuar per tu punesuar ne fushen e mjekesise ne Gjermani,Itali Apo Angli ju lutem me ktheni nje pergjigje jam njohese shume e mire e gjuheve te huaja anglisht italisht gjermanisht,jam e martuar dhe kam dy femije binjake 3vjet e gjysem mirepres pergjigjen tuaj

 31. Pershendetj kerkoj pun ne guzhin si guzhinjere kam punuar 7 vjet ne greqi ne guzhin . kam dipllom per guzhin shkolle profesjonalle e martuar me 1 femi.

 32. Kerkoj pun per te mbajtur te mbajtur te moshua

 33. pershendetje,kam letra 3 vjecare ne greqi dhe dua te shkoj ne gjermani,kam 10 vjet qe punoj si llamarinist dhe lyerje makinash kam dhe dipllon
  di njeri mund te shkoj dhe te punoj atje ju faleminderit

 34. Pershendetje!
  Quhem Briken Dallashi ,jam 25 vjece.
  Kam mbaruar shkollen profesionale dhe aktuakishit jam ne pune si elektricist ne nje kompani elektrike gjithashtu kam patur eksperienca pune te mepashme ne kete fushe. kompania aktuale ku une punoj eshte : Alba Elektrika.Jam i kualifikuar ne kete pune dhe jam i interesur qe po ne kete profesion te punoj ne gjermani. Jam njeri i pergjegjshem , komunikues dhe i afte ne pune . Deshira me e madhe eshte t ju bashkangjitem stafit tuaj dhe kjo do ishte per mua nje privilegj i madh.Ju falenderoj ne qofte se do me jepnit nje mundesi punesimi ne Gjermani.
  Per me shume informacion mund te me kontaktoni ne nr cel 0693759578 dhe ne add e-mail : [email protected]
  ju falenderoj.

 35. pershendetie , quhem oltion stafuka 29 vjech, jam interesuar per pun si infermieri , pasi kam mbaruar shkollen
  e lart ne universitetin e infermieris tirane ne vitin ,18.09.2007 ,aktualish jam ne pun kam mbi shtat vjet qe e ushtroi kte profesion ,

 36. FERALD BLACERI

  KAM MBARUAR SHKOLLEN PROFESIONALE EDU PRO NE PROFESIONIN ELEKTRICIST KAM 5 VJET QE E USHTROJ ZANATIN JAM I GACEM E PER TESTIM

 37. Jam me pasaport greke banoj ne shqiperi kam mbaruar shkollen profesonale elektrologos kam 10 qe e kam ushtruar zanatin

 38. Pershendetje kerkoj pun ne zanatin e piceris kam 9 vjet qe punoj zotroj gjuhen angleze pothuajse te gjith flas shkruaj kam jetuar ne angli por jam kthyer pasi nuk bera dot letrat ker koj pun ju lutem telefononi ne 0692655508 per me shum te dhena

 39. Kam mbaruar universitetin Bujqesor,dega Menaxhim Peshkimi ( Akuakulture), neitin 2014. Aktualisht pa pune.
  Kerkoj te punesohe ne Gjermani ne kete profesion.

 40. Pershendetje interesohem pere pune profesjoni punes bojaxhi jetoj ne greqi me dekumenta 10 vjecare po ju le edhe numrin 00306984291961 pres pres pergjigji respekt?

 41. olgert hymetllari

  pershedetje iteresohem per pune elektricist kam pervoje pune 6 vjet ….falemiderit per mirkuptimin tel.00306996911060 flm

 42. Une jam Aureli nga Elbasani kerkoj pune ne Gjermani, kam mbaruar profesionalen 5 vjecare per Mekanik Makinash. Ju lutem me jepni ndonje informacion ku munde te aplikoj.
  Ju falenderoj.

 43. Pershendetje :jam Izmir Terziu nga Librazhdi,i martuar dhe kam nje vajz 1vjece.kam mbaruar shkollen e mesme profesionale ne profilin elektrik i pergjithshem dhe jam diplomuar ne kete profil.kam eksperience pune me sh se 5 vjet vecanerisht ne onstalimet elektrike,te shtepive dhe lpkaleve.punoj dhe njoh materiale te teknologjis se fundit.ushtroj prof tim me kenaqsi dhe rigorozitet.ju lutem te me ndihmoni ne rrugen e punsimit drejt gjermanise.

 44. Prsh jam erzen luli nga elbasani jam i interesuar per pun ne gjermani,kam mbaruar shkollen perfsonale per hidraulik ,kam njohuri te mira ne gjuhen gjermane . Ju lutem te me njoftoni ne numer tel 0675299989

 45. Ne Shqiperi kerkohen 26000 punetore dhe ju kerkoni te ikni,por po iket ju ne ku ti gjejme punetoret apo ti marrim nga Siria.

 46. Jam nga Kosova 39vjeqar kam punuar ne gjermani nga viti 1997-1999 ne ndertimtari kam 3 femij e njoh punen mir ne ket profesion jam ì interesuar re punoj

  • Kisha pas deshir me pas nji adres ose nr telefoni qe te mundem me dit ma shum ne profesionin tim si infermiere per mu punsi ne Gjermani ju falemimderit

 47. kam mbaruar shkollen e mesme teknike ne TIRANE, Instituti Harry Fultz, Zoteroj shume mire gjuhen angleze, italiane dhe mire gjuhen gjermane vazhdoj kurs intensiv.Dega e perfundimit te profesionit te mesem eshte ELEKTRONIKE dhe e larta viti i fundit bahcelor ne degen eTEKNOLIGJISE SE INFORMACIONIT.Kerkoj te punesohem ne kete dege ne Gjermani.numri i telefonit 0685058990

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

pasaporta2016

Skandal/ Shtetësia shqiptare “shitet” për 2 milionë euro

Ligji për punësimin e të huajve do t’u nënshtrohet sërish ndryshimeve. Shtrëngohen ...